
Höstens Cykel och Matresa (anmäl senast 5 maj)!
Välkomna att anmäla er till Team Ljungskogs Cykel och Matresa till Italien!
Som vanligt under hösten åker vi till vackra Gardasjön.
Vi flyger med SAS från Arlanda till Malpensa den 20 oktober klockan 07.55-10.45, åter den 24 oktober klockan 19.10-21.50. (det går troligtvis att flyga från annan flygplats, hör av er till mig om så önskas).
I resan ingår flyg, transfer till och från flygplatsen, dubbelrum med halvpension (frukost och middag på ett 4-stjärnigt hotell, hyra av cykel och tvättservice efter våra fem cykelpass. Lunch och fika ingår ej i priset. Tema Toscanas resegaranti ingår också.
Vi kommer att cykla i fem dagar med start ankomstdagen. Då blir det en kortare tur för att känna på cyklarna. Efter det tre fulla cykeldagar och som avslutning femte dagen kör vi en lite kortare tur.
Av erfarenhet så utlovas fem dagar av många skratt, god mat och trevligt umgänge i äkta Team Ljungskog anda.
Vi har cykelguider från hotellet samt ledare från Team Ljungskog som kommer visa oss de bästa cykelvägarna. Det kommer finnas två nivåer i våra cykelgrupper att välja på, 25 km/h i snitt samt 30 km/h.
Inför varje cykelpass kommer vi ha en genomgång av exempelvis klungkörning, kurvteknik med mera.
Läs mer om hotellet på: www.gardabikehotel.com
Vi kör racercyklar med cykelskor och pedaler.
Gör en intresseanmälan* (bindande anmälan) senast den 5 maj till susanne@teamljungskog.se
Totalpriset för resan är 14 950 kr dubbelrum och 17 950 kr i singelrum, resan har resegaranti då vi samarbetar med resebyrån Tema Toscana.
Ett detaljerat program kommer att skickas ut till er i början av oktober.
Våra resor brukar vara populära så det blir först till kvarn som gäller, totalt antal platser är 20 st.
Varmt välkomna med er anmälan.
/Susanne Ljungskog
*Regler och avbokningsregler för denna resa:
Anmälan är bindande och personlig. Vid bokning (senast 5 maj) utgår handpenningfaktura om 4.500 kr att betala inom 5 dagar. Handpenningen garanterar din plats på resan och är icke-återbetalningsbar. Faktura på resterande belopp skickas ut 15 juli och ska vara Tema Toscana tillhanda senat 1 augusti.
Avbokning med förlust av handpenning kan göras fram till och med 1 juli.
100% av resans totala pris går förlorad vid avbokning efter 1 juli.
Vid avbokning efter 1 juli kan Tema Toscana tillhandahålla intyg som du tar till ditt försäkringsbolag och som visar att ingen ersättning utgått.