Södra loopen av Nackaleden med Nacka/LG
Helgen ska bjuda på bra cykelväder så följ med på en härlig gravelrunda längs Nackaleden.
Vi cyklar tillsammans genom vacker natur, blandat underlag och med den där extra äventyrskänslan som grusvägar och stigar bjuder på.
Denna gång gör vi en repris och cyklar den södra loopen av Nackaleden på ca 38 km.
Efter ca 25 km gör vi ett fikastopp i Saltsjöbaden.
På denna tur går det bra att följa med på gravel eller mtb.
Lite mer info om leden på kommunens hemsida: https://www.nacka.se/uppleva–gora/friluftsliv-motion/trana-i-naturen/nackaleden/
————————————
Samling: 09:00 vid Bikevillage, Ektorp
Parkering: Ektorps centrum eller lite längre upp vid Nacka sjukhus
Ta med: Punka-kit, ICE-kort, vätska och energi om du behöver. ICE-kort och penna har vi med, om du saknar.
Vid återbud kvällen innan passet eller senare – smsa Jeanette 0708282602 eller Isa på 0707350345. Detta är viktigt, så att vi inte står och väntar på dig.
Vid nederbörd kan turen komma att ställas in. Vi försöker alltid ställa in med god marginal, så titta alltid på hemsidan innan du åker till passet. Vid de sällsynta tillfällen då vi ställer in nära inpå passet sms:ar vi alltid de anmälda deltagarna.